چگونه پوستی سالم و زیبا داشته باشیم؟

چگونه پوستی سالم و زیبا داشته باشیم؟

در ادامه مقاله ای با عنوان چگونه پوستی سالم و زیبا داشته باشیم را برای شما عزیزان جمع آورده‌ایم:

نه تنها زیبایی ما به درخشندگی پوست ما ربط دارد بلکه اصلی‌ترین رفتارها را برای ابراز عشق به عزیزانمان هم از طریق حس لامسه و پوست انجام می‌دهیم. پس باید در نگهداری از آن بکوشیم.‌

چگونه پوستی سالم و شفاف داشته باشیم؟

در واقع اهمیت پوست ما بیش از یک زیبایی ظاهری است. احتمالا میدانید که پوست بزرگترین اندام بدن ما هست. پوست ما مثل یک فیلتر، از ورود باکتری‌های مضر به اندام‌های داخلی مانند قلب، کلیه، کبد و ریه عمل می‌کند و مهم‌ترین مسئله در مورد پوست این است که نشانه بیماری‌های ساده تا خطرناک‌ترین آن‌ها از طریق پوست قابل شناسایی هست.

به خاطر همین وظایف سنگینی که پوست ما بر عهده دارد، نیاز به انرژی بیشتری هم دارد تا بتواند به همه آن‌ها عمل کند. خب برای این‌که بفهمیم چطور انرژی کافی پوستمان را تامین کنیم ابتدا باید اطلاعاتی از ساختار پوست داشته باشیم.

فکر میکنم همه ما در کتاب‌های علوم مدرسه با ساختار پوست آشنا شدیم ولی من می‌خواهم دوباره آن را بازگو کنم این‌طوری هم خاطرات قبلی برای ما مرور می‌شود و هم پایه تحصیلی‌مان قوی‌تر میگردد. پس دوست من لطفا لبخند بزن و کلاس‌هایی که همیشه از آن فرار می‌کردیم را به خاطر بیاور.

پوست از سه لایه (لایه بیرونی، لایه جلدی یا میانی و لایه زیرین) تشکیل شده است. شکل زیر را نگاه کنید.

نمایی از سه لایه پوست که مثل یک جنگل زیبا خودنمایی میکند.
چگونه پوستی سالم و زیبا داشته باشیم

لایه بیرونی، لایه محافظ است و مهم‌ترین ویژگی آن، این است که در هر قسمت از بدن ضخامت متفاوتی دارد. مثلا در کف پا بیشترین ضخامت را دارد چون میزان فرسایش پوست کف پا بسیار زیادتر از دیگر قسمت‌های بدن است.

لایه زیرین داخلی‌ترین لایه پوست است که سرشار از بافت چربی است که وظیفه گرم کردن بدن ما را برعهده دارد.

لایه میانی یا لایه جلدی همان پوست حقیقی ماست که در بین دو لایه بیرونی و زیرین قرار دارد چون عضلات منقبض کننده مو، غدد عرق، مویرگ‌های مرتبط با سیاهرگ و سرخرگ و سلول‌های گیرنده لامسه و پایانه‌های عصبی در این قسمت قرار دارد. و عملا شفافیت و زیبایی پوست ما به عملکرد آن بستگی دارد.

نکته مهم این است، اعضایی که در پوست میانی (پوست حقیقی) وجود دارند کاملا با دیگر اعضای بدن هماهنگ هستند اگر مواد غذایی سالم از طریق مویرگها به عضلات و عصب‌های لامسه برسد، پوست بیرونی شفاف و زیبا می‌شود و اگر نه، عامل‌های بیماری‌زا روی عملکرد آن‌ها نیز تاثیر میگذارد. پس اگر دیدید پوستتان بیش از حد خشک، شکننده و یا لکه‌دار است و حتی جوش‌ها و زخم‌هایی دارید که بیش از ۲ هفته بهبود پیدا نکردند حتما به یک پزشک برای چکاپ کامل مراجعه کنید. چون ممکن است هشدارهای پیش از طوفانی به نام بیماری باشد.

خب امیدوارم که مشکل خاصی نداشته باشید و عملکرد پوست‌تان خوب باشد و پوست زیبایی داشته باشید.

حالا که لایه‌های پوست را می‌دانیم فکر کنم بهتر می‌توانیم بفهمیم که چرا بعضی از ما با وجود اینکه از کرم‌های گران‌قیمت استفاده می‌کنیم پوستمان شفافیت لازم را ندارد. کرم‌ها و محصولات مالشی که استفاده می‌کنیم نمی‌تواند تمام مواد مغذی برای پوست جلدی (پوست میانی) ما را تامین کند بلکه فقط حکم یک مکمل غذایی برای ورزشکار را دارند. به همین علت باید همراه آن‌ها مواد مغذی استفاده کنیم تا آن‌ها از طریق رگ‌های خونی وارد پوست میانی شوند.

چگونه پوستی سالم و زیبا داشته باشیم

غذاهایی که به شفافیت، زیبایی و سلامتی پوست ما کمک میکنند!

سبزیجات سبز:

سبزی خوردن یعنی نعنا، تره، ترخون و…، کلم بروکلی، اسفناج، کاهو و… که هر چقدر سبزی آن‌ها بیشتر باشد بهتر است.

انواع دمنوش‌ها:

دمنوش‌های زنجبیل، دارچین، چای سبز و چای ترش این دمنوش‌ها به کبد برای تسویه مواد غذایی کمک می‌کنند در نتیجه مواد مضر راحت‌تر از مواد سالم جدا می‌شوند و رگ‌های خونی مواد مغذی‌تری را به اندام‌ها از جمله پوست می‌رسانند.

انواع عرقیجات:

مخصوصا عرق کاسنی و گلاب. آن‌ها همان عملکرد دمنوش را برای کبد دارند مخصوصا اگر پوستی آینه مانند می‌خواهید حتما صبح ناشتا، حداقل نیم ساعت قبل از صبحانه عرق کاسنی بخورید (البته سعی کنید که خیلی سرد نباشد).

میوه‌ها:

میوه‌ها شامل مواد مغذی و انواع ویتامین‌های مفید مانند B,C,E برای پوست هستند اما در خوردن میوه‌ها افراط و تفریط نکنید شاید فکر کنید که خوردن میوه باعث می‌شود ویتامین‌های بدن و پوست تامین شود درست است!! ولی دقت کنید که میوه و مخصوصا آب میوه‌ها قند بالایی دارند که مصرف نادرست آن‌ها باعث می‌شود که کبد عملکرد خوبی نداشته باشد و در نتیجه پوست دچار مشکل شود. بهترین زمان مصرف میوه شب، یک ساعت قبل از خواب است که علاوه بر جذب بهتر ویتامین‌ها باعث می‌شود خواب بهتری هم داشته باشید.

البته ممکن است مواردی مانند آلودگی هوا، استرس و بیماری‌هایی که درگذشته داشتید روی پوستتان باعث ایجاد لکه‌ها و چروک‌هایی شده باشد که با استفاده از تغذیه مناسب هم درمان نشوند و یا اینکه در طولانی مدت درمان شوند که در اینگونه موارد شاید درمان های لایه برداری و… بتواند به شما کمک کند ولی یادتان باشد همیشه برای استفاده از اینگونه درمان‌ها حتما از یک متخصص پوست کمک بگیرید.